Sophos SSL VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu makalede, Sophos Güvenlik Duvarı’ nda ssl vpn kurulumu yapacağız.

İlk olarak Sophos Firewall cihazımıza giriş yapıyoruz.

Sophos Firewall yönetim ekranındaki sol menüden Configure – Authentication sekmesine geliyoruz.

Authentication sekmenine geldiğimizde açılan sayfadaki üst menüden Users sekmesine geliyoruz. Daha sonra Users sekmesinde açılan sayfada şuana kadar oluşturulan kullanıcıları görüntüleyebilir. Düzenleyebilirsiniz. Bir yeni bir kullanıcı ekleyeceğimiz için Add butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

Açılan sayfada istenilen bilgileri aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi kendi bilgilerimizde dolduruyoruz. Burada ki önemli kısım. Policies – Group kısmında kullanıcının grubunu seçmek ve Remote Access kısmında tanımlı olan SSL VPN i seçmek olacak. Diğer bilgiler kullanıcın bilgilerine göre doldurulup devam edilecektir.

İstenilen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Save butonuna tıklayıp bilgilerimizi kaydediyoruz. Kullanıcımız SSL Vpn listemize eklenmiş duruma gelmektedir.

Sophos Firewall yönetim ekranındaki sol menüden “Configure – Authentication” sekmesine geliyoruz.

Ssl Vpn ayarını yapmak için Ssl Vpn sekmesine tıklıyoruz ve daha sonra Add butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

İstenilen bilgileri eksiksiz doldurduktan sonra Save butonuna tıklayıp bilgilerimizi kaydediyoruz. (Not: Policy members Authentication açılan kullanıcıyı ekliyoruz. Permitted network resources (IPv4) kısmına ise local network yazıyoruz.)

User portal adresimize gidiyoruz. Ve daha sonra Authentication da açılan ssl vpn kullanıcımızla giriş yapıyoruz.

Açılan ekranda Sophos Connect Client indiriyoruz. Daha sonra Vpn Config dosyamızı indiriyoruz.

İndirmiş olduğumuz Sophos Connect Client dosyasını bilgisayarımıza veya tabletimize kuruyoruz.

Bilgisayara kurulan olan Sophos Connect Client çalıştırıp açılan ekranda sağ üst köşede çıkan import connection kısmına tıklıyoruz. Daha sonra indirmiş olduğumuz ssl vpn config dosyasını import ediyoruz.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerez kullanıyoruz.